Podstawowa wiedza

Gdzie słuchać?

Aby z kimkolwiek się skomunikować musimy mieć ustawiony ten sam kanał co wszyscy, inaczej rzecz ujmując na wyświetlaczu naszego CB radia musi świecić się liczba 13 i modulacja AM (zobacz temat z ustawieniami CB) lub 11 i modulację USB, natomiast na radiu PMR cyfra 2. Jeśli na kanale 2 PMR będzie dużo stacji spróbuj łączności na kanale 12.

Przy pomocy instrukcji obsługi twojego urządzenia upewnij się, że poziom głośności jest dostateczny.

W wypadku CB radia sprawdź czy antena na pewno jest przykręcona, a guzik lub hebelek wskazuje modulacje AM.

W wypadku krótkofalówki PMR upewnij się, że kody CTCSS są wyłączone czyli na „0” lub „OFF”.

Jak słuchać?

Wysokość, wysokość i jeszcze raz wysokość! Z falami radiowymi jest zupełnie tak jak z falami świetlnymi. Latarnie morskie albo ogniska sygnałowe stawiano na bardzo dużych wysokościach żeby światło było widoczne jak najdalej. Podobnie my będąc w dolinie, bardzo gęstej zabudowie czy wewnątrz pomieszczenia gigantycznie skracamy zasięg.

Co więc robić w praktyce?

Jeśli używasz radia w domu stań w oknie, wyjdź na balkon, może nawet na dach jeśli potrafisz to zrobić bezpiecznie.

Jeśli wykorzystujesz radio w samochodzie wyjedź spomiędzy wysokich zabudowań. Może mieszkasz blisko górki albo wiaduktu? Wjedź, a kilkukrotnie zwiększysz zasięg. Jeśli planujesz postawić stację bazową zadbaj by antena wystawała ponad dachy i drzewa.

Jak mówić?

Mówienie zaczynamy od… słuchania. Zanim naciśniesz nadawanie upewnij się, że eter jest czysty i ktoś właśnie nie woła, inaczej się na niego nałożysz nie osiągając niczego prócz wytworzenia interferencji zagłuszając kanał.

Radio nie jest telefonem komórkowym w którym jednocześnie słychać i naszego rozmówcę i nas w jego słuchawce.

Tutaj potrzebna jest kropelka cierpliwości w czekaniu aż korespondent skończy wypowiedź.

Cisza na kanale? Wpierw naciśnij, potem mów.

Początkujący mają często problem ze skoordynowaniem linii PALEC – USTA. Zaczynają mówić zanim wcisną guzik nadawania oraz/lub puszczają go kiedy usta jeszcze pracują. Efekt jest taki, że nasz rozmówca zamiast usłyszeć: „Brakuje paliwa do agregatu” usłyszymy „uje paliwa do agreg”. Opcje są dwie, albo się domyśli kim są „uje” i czym jest „agreg”, albo poprosi o powtórzenie.

Co mówić?

Krótko i zwięźle. Kanał 2 PMR i 13 CB nie służy nam za miejsce rodzinnych pogawędek, a wymianę ważnych informacji.

W trakcie trwania testów ogranicz się do wywołania ogólnego, jeśli kogoś cię usłyszysz powiedz mu to, powiedz jak dobrze go słyszysz w skali 1-5, spytaj jak ma na imię i skąd jest podając te same informacje o sobie. Nie miej za złe kiedy ktoś nie będzie chciał wyjawić imienia czy miejscowości, w końcu słyszycie się pierwszy raz, ale ta łączność i tak jest bardzo ważna.

Skorzystaj z poniższego szablonu, ale pamiętaj żeby się nie bać czegoś przekręcić, tutaj nikt nie daje kary za błędy. Nie bój się też, że zapomnisz co mówić, umiesz rozmawiać z ludźmi na co dzień, wiec i tu sobie poradzisz.

Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne w teście łączności awaryjnej! Woła XYZ i prosi o łączność!

Jeśli nikt nam nie odpowie wtedy powtarzamy zawołanie. Jeśli jednak ktoś nam odpowie kontynuujemy tak jak wyżej.

Co jeśli jest cisza?

Wołamy, wołamy i nic. Zdarza się. Nie załamuj rąk tylko na chłodno przystąp do przeglądu swojego sprzętu. Zobacz czy wszystko w ustawieniach radia jest tak jak być powinno. Sprawdź instalację antenową, rozejrzyj się czy na pewno nic cię nie zasłania. Może balkon na którym stoisz skierowany jest na stronę gdzie w promieniu wielu kilometrów nikt nie mieszka lub domów jest niewiele? ]=

Może będziesz pierwszy w swoim mieście? Wciągnij do zabawy rodzinę albo sąsiada.

Powodzenia!