Gdzie słuchać?
Aby z kimkolwiek się skomunikować musimy mieć ustawiony ten sam kanał co wszyscy, inaczej rzecz ujmując na wyświetlaczu naszego CB radia musi świecić się liczba 13 i modulacja AM (zobacz temat z ustawieniami CB) lub 11 i modulację USB, natomiast na radiu PMR cyfra 2. Jeśli na kanale 2 PMR będzie dużo stacji spróbuj łączności na kanale 12.
Przy pomocy instrukcji obsługi twojego urządzenia upewnij się, że poziom głośności jest dostateczny.
W wypadku CB radia sprawdź czy antena na pewno jest przykręcona, a guzik lub hebelek wskazuje modulacje AM.
W wypadku krótkofalówki PMR upewnij się, że kody CTCSS są wyłączone czyli na „0” lub „OFF”.
Jak słuchać?
Wysokość, wysokość i jeszcze raz wysokość! Z falami radiowymi jest zupełnie tak jak z falami świetlnymi. Latarnie morskie albo ogniska sygnałowe stawiano na bardzo dużych wysokościach żeby światło było widoczne jak najdalej. Podobnie my będąc w dolinie, bardzo gęstej zabudowie czy wewnątrz pomieszczenia gigantycznie skracamy zasięg.
Co więc robić w praktyce?
Jeśli używasz radia w domu stań w oknie, wyjdź na balkon, może nawet na dach jeśli potrafisz to zrobić bezpiecznie.
Jeśli wykorzystujesz radio w samochodzie wyjedź spomiędzy wysokich zabudowań. Może mieszkasz blisko górki albo wiaduktu? Wjedź, a kilkukrotnie zwiększysz zasięg. Jeśli planujesz postawić stację bazową zadbaj by antena wystawała ponad dachy i drzewa.
Jak mówić?
Mówienie zaczynamy od… słuchania. Zanim naciśniesz nadawanie upewnij się, że eter jest czysty i ktoś właśnie nie woła, inaczej się na niego nałożysz nie osiągając niczego prócz wytworzenia interferencji zagłuszając kanał.
Radio nie jest telefonem komórkowym w którym jednocześnie słychać i naszego rozmówcę i nas w jego słuchawce.
Tutaj potrzebna jest kropelka cierpliwości w czekaniu aż korespondent skończy wypowiedź.
Cisza na kanale? Wpierw naciśnij, potem mów.
Początkujący mają często problem ze skoordynowaniem linii PALEC – USTA. Zaczynają mówić zanim wcisną guzik nadawania oraz/lub puszczają go kiedy usta jeszcze pracują. Efekt jest taki, że nasz rozmówca zamiast usłyszeć: „Brakuje paliwa do agregatu” usłyszymy „uje paliwa do agreg”. Opcje są dwie, albo się domyśli kim są „uje” i czym jest „agreg”, albo poprosi o powtórzenie.
Co mówić?
Krótko i zwięźle. Kanał 2 PMR i 13 CB nie służy nam za miejsce rodzinnych pogawędek, a wymianę ważnych informacji.
W trakcie trwania testów ogranicz się do wywołania ogólnego, jeśli kogoś cię usłyszysz powiedz mu to, powiedz jak dobrze go słyszysz w skali 1-5, spytaj jak ma na imię i skąd jest podając te same informacje o sobie. Nie miej za złe kiedy ktoś nie będzie chciał wyjawić imienia czy miejscowości, w końcu słyszycie się pierwszy raz, ale ta łączność i tak jest bardzo ważna.
Skorzystaj z poniższego szablonu, ale pamiętaj żeby się nie bać czegoś przekręcić, tutaj nikt nie daje kary za błędy. Nie bój się też, że zapomnisz co mówić, umiesz rozmawiać z ludźmi na co dzień, wiec i tu sobie poradzisz.
Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne w teście łączności awaryjnej! Woła XYZ i prosi o łączność!
Jeśli nikt nam nie odpowie wtedy powtarzamy zawołanie. Jeśli jednak ktoś nam odpowie kontynuujemy tak jak wyżej.
Co jeśli jest cisza?
Wołamy, wołamy i nic. Zdarza się. Nie załamuj rąk tylko na chłodno przystąp do przeglądu swojego sprzętu. Zobacz czy wszystko w ustawieniach radia jest tak jak być powinno. Sprawdź instalację antenową, rozejrzyj się czy na pewno nic cię nie zasłania. Może balkon na którym stoisz skierowany jest na stronę gdzie w promieniu wielu kilometrów nikt nie mieszka lub domów jest niewiele? ]=
Może będziesz pierwszy w swoim mieście? Wciągnij do zabawy rodzinę albo sąsiada.
Powodzenia!