CB Radio czy PMR?

Często słyszę to pytanie. Jeśli sam je zadajesz to ten artykuł jest dla ciebie.

Przed przeczytaniem tego artykułu polecam zapoznać się z dwoma poprzednimi bo z nich dowiesz się jakie są możliwości jednego i drugiego.

Radio CB czyli co? – planawaryjny.com: CB Radio czy PMR? Radio PMR czyli co? – planawaryjny.com: CB Radio czy PMR?

Takie pytanie zazwyczaj rodzi się w głowach osób o ograniczonych środkach na ten cel albo ludziach, którzy chcą posiadać tylko jedno urządzenie. To znaczy, że zastanawia się nad tym większość z was. Niestety nie wyprodukowano jeszcze urządzenia zdolnego pokryć oba zakresy, więc przebrniemy przez zagadnienie wspólnie, a wnioski zostawię do wyciągnięcia Tobie.
Jak zobaczycie za chwilę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, które jest lepsze ogólnie. Można jedynie dociekać, które jest lepsze dla ciebie.

Przeznaczenie

Radio CB z racji swojej konstrukcji i przepisów można uważać jako system. Łatwo sobie wyobrazić sieć komunikacji gdzie współpracują ze sobą: stacja bazowa, samochody oraz radia ręczne. Zawsze można wyjść z samochodu z radiem ręcznym i komunikować się z autem albo bazą i odwrotnie prowadząc poszukiwania albo zwiad. Można też poruszać się w kolumnie samochodów gdzie w niektórych jest zamontowany zestaw radiowy, a tam gdzie go nie ma używać radia ręczne ciesząc się przyzwoitą odległością.
Radio CB z powodu zasiegu i rozpowszechnienia może służyć jak dobre źródło informacji nawet z obszaru województwa. Niektóre komisariaty policji, Centra Zarządzania Kryzysowego oraz Centra Sterowania Ruchem posiadają stacje bazowe CB co może być kluczowe w pozyskiwaniu wiadomości z regionu. Istnieją bardziej rozbudowane modele posiadające modulacje SSB, która zapewnia nawet podwojenie zasiegu oraz umożliwia komunikację cyfrową co w praktyce oznacza kontakt z innymi krajami lub, a w przypadku drugiej opcji wysyłanie wiadomości tekstowych.

Po drugiej stronie mamy radia PMR, które zachęcają niską ceną oraz kompaktowymi wymiarami nie obciążając piechura i nie zajmują wiele miejsca w kieszeni spodni czy plecaka. Koszt dwóch radiotelefonów PMR to koszt jednego radiotelefonu CB co stanowi finansową przewagę. Niestety nie możemy w ich przypadku mówić o systemie czy sieci miedzy rodzajami urządzeń bo takowych nie ma – są jedynie ręczne radia z wbudowaną anteną. Zwartość konstrukcji jest ich niewątpliwą zaletą ponieważ radio składa się z jednej bryły i pozbawione jest słabych punktów mechanicznie. Trudno coś uszkodzić, urwać czy zgubić eliminując z dalszego używania. Mała moc i niewielka antenka powodują jednak, że skuteczny zasięg będzie zależny od wielu czynników takich jak otaczająca nas zabudowa czy wysokość. Radia PMR świetnie się sprawdzą na wycieczkach uprawiając wszelkie rodzaje aktywności i są mocno rozpowszechnione wśród górskich turystów pracujących na kanale 3 (czasem z tonem 14 w standardzie Motoroli). Dla miłośników kajaków dobrą informacją jest duży wybór modeli wodoodpornych. Piszę o tym dlatego, że radio może być używane przez cały rok, nie musi leżeć w szufladzie czekając na “godzinę W”.

Zasilanie

To czym zasilamy radio może wydawać się drugo, a nawet trzecioplanowym zmartwieniem. Czy aby na pewno?
Nawet nasłuchując energia w twoim urządzeniu znika, a nadając znika jak śnieg na słońcu. W końcu wciskając guzik PTT produkujesz waty, a one karmią sie miliamperami z twoich ogniw. Wniosek jest jeden – kwestia ładowania to kwestia czasu. Radio na pewno nie jest jedynym urządzeniem elektronicznym jakie będziesz miał ze sobą bo w końcu jest latarka, smartfon, GPS i może jeszcze coś. Warto wszystkie urządzenia oprzeć o jeden typ zasilania bo to zredukuje wagę oraz wyeliminuje inne problemy. Jeśli zakładasz zasilać wszystko bateriami to nie będzie problemem dorzucenie kilku zapasowych pod radio, ale jeśli używasz wyłącznie powerbank rozważ zakup takiego radia, które ładuje się przez port USB.

Zwiększenie zasięgu

Hasło jak mantra przeze mnie powtarzane brzmi: “najlepszą anteną jest wysokość”. Zasięg maksymalny każdego radia można przyjąć jako do horyzontu plus 10%. Potwierdzeniem tego są łączności jakie czasem prowadzimy ze szczytów gór. Nie jest dla nas już dziwnym łączność miedzy dwoma radiami PMR na dystans 100, a nawet ponad 200km (co mamy udokumentowane na filmach), ale da się to osiągnąć tylko ze szczytów posiadając otwarcie terenu w danym kierunku. Z drugiej strony nieraz sygnał gubi się już po 1-2km kiedy otaczają nas budowle i wzniesienia. Zmierzam do tego, że niezależnie jakie radio wybierzesz nie myl go z telefonem komórkowym – będzie szumiało, głos może być cichy, a czasem może się nie udać porozmawiać wcale.

Które do czego

Jeśli koniecznie chcesz przypisać konkretne zastosowanie danemu radiu podam Ci propozycję.
PMR jako dość tanie i lekkie urządzenie świetnie sprawdzi się do komunikacji między członkami grupy jako radio bliskiego kontaktu. Przyda się wszędzie tam gdzie odległości nas dzielące są nieduże, a warunki mało wymagające.
CB radio daje duże możliwości zasięgowe i jest świetnym narzędziem do komunikacji z ludźmi rozsianymi na większym obszarze niezależnie czy ich znamy czy nie i czy są w terenie czy w domu. Jest rozpowszechnione wśród kierowców, więc może być nieocenione przy ewakuacji.

Rekomendacją ode mnie jest posiadanie obu typów, bo świetnie się uzupełniają i faktycznie na co dzień korzystam z obu.