Rodzaje plecaków

Plecak to naturalny wybór, jeśli chcesz przenosić na sobie większą ilość sprzętu na dłuższym dystansie.

Najlepszy plecak to ten, który posiadasz. Jeśli jednak czujesz że nie jest on wystarczający, warto pomyśleć o kupnie nowego.

W sklepach jest spory wybór plecaków. Począwszy od zwykłych – do użytku miejskiego, skończywszy na zaawansowanych konstrukcjach.

PLECAKI MIEJSKIE
stosunkowo małe (ok.20 litrów), bardzo praktyczne, ale najmniej wygodne na dłuższą metę. Doskonale nadają się do przenoszenia codziennych szpargałów (EDC).

PLECAKI SZKOLNE/DZIECIĘCE
zrobią robotę w przypadku najmłodszych członków rodziny. Maluchy mogą nosić w nich swoje “skarby”, butelkę z wodą, kurtkę, czy ukochanego miśka.

PLECAKI TURYSTYCZNE/TREKKINGOWE
prawie zawsze – najwygodniejsze, dające najlepszy stosunek wagi do funkcjonalności, produkowane w szerokim zakresie pojemności (20 – 80 litrów).

Niejednokrotnie wyposażone w pokrowiec przeciwdeszczowy.

PLECAKI MILITARNE/TAKTYCZNE
bardzo wytrzymałe, dające wiele możliwości modyfikacji, troczenia dodatkowych kieszeni i sprzętu. Stosunkowo ciężkie. Również ze sporym zakresem litrażowym.

Na zakończenie

Powyższy podział jest mocno uogólniony i umowny. Granice pomiędzy poszczególnymi typami plecaków są ruchome i niejednoznaczne.

Coraz częściej można kupić konstrukcje łączące cechy np: militarne i turystyczne.

Warto zwracać uwagę na różnice w użytych materiałach, sposobach zamykania i zastosowanych systemach nośnych, ilościach komór i kieszeni. Wielu producentów oferuje modele w kilku rozmiarach, dostosowane do wzrostu użytkownika.

W sprzedaży są też plecaki wyspecjalizowane: wspinaczkowe, rowerowe, biegowe, ultralight. W określonych sytuacjach, właśnie takie mogą się okazać najlepsze.