Cel powstania strony.
W życiu codziennym możemy zmierzyć się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Zaczynając od zagrożeń mogących wystąpić w naszym miejscu zamieszkania po zagrożenia związane z sytuacją geopolityczną.
Jako grupa pasjonatów z różnych dziedzin, od turystyki, przez bushcraft, survival po łączności radiowe, wymienialiśmy się swoimi doświadczeniami w czeluściach Internetu aż przyszedł czas by tą wiedzę połączyć i wyjść z nią poza nasze wąskie grono.
Prawdą jest, że w Internecie możemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. Ta strona powstała po to by te odpowiedzi zebrać w jednym miejscu a materiały tu zawarte, poparte naszym doświadczeniem, były przystępne oraz przydatne dla każdego w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń, z którymi każdy z nas ma szansę się zmierzyć. Warto posiadać Plan Awaryjny.
Oszczędność czasu, możliwa komunikacja, testy
Dlaczego warto posiadać Plan Awaryjny i jak on się ma do oszczędności czasu?
Wyobraźmy sobie sytuację:
W środku nocy budzi nas ryk syreny strażackiej a po chwili pukanie do drzwi. Strażak oznajmia nam, że mamy 2 minuty na opuszczenie mieszkania. Czy myślałeś co wtedy zabierzesz? Czego najbardziej będziesz potrzebował? Gdzie będziesz szukał schronienia gdy okaże się, że przez kilka godzin nie będziesz mógł wrócić do domu? A jeśli w tym całym zamieszaniu zapomnisz telefonu? Ile czasu zajmie Ci spakowanie? Zapewniam, że 2 minuty zajmie ubranie się i ewentualnie znalezienie torby, do której mógłbyś się spakować… na spakowanie już czasu nie będzie.
Jednym z elementów które warto posiadać w przypadku takich zdarzeń jest tzw. PLECAK UCIECZKOWY którego rolę może pełnić wspomniana torba.
Przygotowanie takiego zestawu zaoszczędzi sporo czasu i niepotrzebnych nerwów podczas awaryjnej sytuacji.
Szerzej o tym co warto w takim plecaku posiadać, jakie jest niezbędne minimum i o co warto zadbać, gdy pogoda nie będzie rozpieszczać, w dziale „wyposażenie”.
Kolejna sytuacja, może już nie tak drastyczna: Awaria elektryczna połączona z awarią nadajników telefonii komórkowej:
Posiadanie telefonu komórkowego stało się dla nas czymś naturalnym i nie wyobrażamy sobie, że nagle możemy być pozbawieni tej formy łączności. Ile razy w przeciągu pół roku zdarzyła się większa awaria zasilania? W tym temacie jesteśmy spokojni, bo wyłączenia, jeśli już były, to najwyżej kilkugodzinne a sieć komórkowa działała bez przerwy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wielogodzinnych black outów, które już miały miejsce u naszych sąsiadów, stacje BTS również ulegną rozładowaniu a nasze komórki staną się bezużyteczne.
Jeśli w Twoim otoczeniu jest ktoś z kim w razie nieprzewidzianego zdarzenia chcesz utrzymać kontakt, jeśli chcesz mieć, alternatywną do telefonu, możliwość wezwania pomocy, jedną z metod jest użycie najprostszego radiotelefonu (walkie-talkie) lub CB radia.
Jak go skutecznie używać, na jakim kanale istnieje szansa na wezwanie pomocy i czy zwykła zabawka może zapewnić kontakt na większe odległości? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszam do działu „Łączność Awaryjna”