Cel ćwiczeń

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny dla naszego życia jest kontakt z innymi ludźmi czy ze służbami w krytycznych momentach.

Nikogo nie trzeba też przekonywać jak często w ostatnich czasach jesteśmy dotykani gwałtownymi zmianami pogody niszczącymi infrastrukturę. Okazało się też, że w XXI w. wojna nie jest tylko tematem na lekcję historii, ale realnym zagrożeniem które sami możemy obserwować.

Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji jeszcze cię nie dotknęła nie odkładaj przygotowań- to tylko kwestia czasu.

Co ze służbami ?

Można w tym miejscu całkiem słusznie zauważyć, że w Polsce mamy szereg służb, które są wyspecjalizowane i przeznaczone do udzielania wszelkiej pomocy w każdych warunkach. Niektóre z tych służb są w swojej profesji najlepsze na świecie z czego możemy być naprawdę dumni.

Dlaczego nie zostawić wszystkiego profesjonalistom ?

Spójrzmy na liczby:

  • Państwowa Straż Pożarna – ok. 35 tys. osób
  • Ochotnicza Straż Pożarna – ok. 230 tys. osób
  • Policja – ok. 100 tys. osób
  • Wojsko Polskie (w tym WOT) – ok. 150tys osób

Daje nam to ok. 515 tys. ludzi przeszkolonych i wyposażonych do udzielania pomocy. Dużo ? To zaledwie 1.35% populacji… W normalnych warunkach jest to liczba optymalna i w zupełności wystarczająca. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z warunkami nienormalnymi.

Zastanów się ilu strażaków, żołnierzy czy policjantów masz w swojej okolicy ?Zastanów się ilu masz wokół siebie sąsiadów czy członków rodziny ?
Kto szybciej dotrze do ciebie z pomocą ?
Czy na pewno pomoc lub informacje której potrzebujesz muszą udzielić ci służby ?

Twoje bezpieczeństwo jest w twoim interesie !

Działajmy wspólnie !

Obecnie na terenie całej Polski oraz krajach ościennych od stycznia 2021 roku odbywa się test łączności mający na celu zaznajomienie obywateli z techniką i środowiskiem radiowym oraz możliwościami naszych urządzeń. Prawdopodobnie w twojej okolicy już działa grupa pasjonatów.

Historia pokazała, że zwykłe CB radio może uratować życie, działa też tam gdzie nie działa sieć telefonii komórkowej.

Po co testować ?

Masz już radio CB albo PMR ? Świetnie ! Pamiętaj jednak, że posiadanie jakiegoś urządzenia nie oznacza biegłości w jego obsłudze. Czy potrafisz z sensem wciskać te wszystkie guziczki i mówić tam gdzie trzeba ? Czy zrobisz to wszystko zmęczony, wystraszony, ranny albo po prostu w pośpiechu ? Masz zapas naładowanych baterii, a może mały panel słoneczny ? Widzisz jak wiele powodów żeby nie iść torem „skądś to wezmę” i „jakoś to będzie” ? Nie będzie, uwierz mi.

Dlaczego taka godzina ?

To znów optymalna godzina. Właściwie celem samego testu jest nauka prowadzenia łączności oraz utrwalenie pewnych procesów. Jeśli stanie się coś co będzie wymagało uruchomienia takiej formy komunikacji nie musisz siedzieć przy radiu całymi dniami. Wystarczy nasłuchiwać o dwóch wcześniej umówionych porach. To zaoszczędzi twój czas, energię elektryczną i zmniejszy prawdopodobieństwo przegapienia ważnych komunikatów. Społecznie umówiliśmy się na godziny 8.00 i 20.00.

Tak, więc kiedy będzie trzeba to właśnie w tych godzinach prowadź nasłuch oraz wołaj.

Jak i gdzie?

Żeby wziąć udział wystarczy, że masz CB RADIO (np. w samochodzie) lub radio PMR (np. walkie- talkie waszego dziecka)

CB: kanał 13 AM oraz 11 SSB
PMR: kanał 2 oraz 12 bez kodów CTCSS