Radio CB czyli co?

Z dużym prawdopodobieństwem cb radio to dla ciebie każde radio z którego można rozmawiać. 
CB radio to inaczej Citizen Band i oznacza Pasmo Obywatelskie.
Skoro  jest obywatelskie to znaczy, że każdy obywatel może z niego korzystać. 
Warunków jest niewiele bo ustawodawca jedynie zabrania nam korzystania z większych mocy niż 4W w AM i FM, 12W w SSB i daje nam do dyspozycji 40 kanałów na których można rozmawiać. Nie zaprzątaj sobie tym na razie głowy- większość radiostacji CB spełnia te wymagania. 
Odpowiedzią na tytułowe pytanie jest więc to, że tylko radia które spełniają powyższe wymogi można nazywać CB radiami. To świetna wiadomość bo oznacza, że legalnie, nie pytając nikogo o pozwolenie możemy cieszyć się łącznościami.

Możliwości

Duże znaczenie w rozchodzeniu się fal radiowych ma pogoda, ale my będziemy zwracać uwagę przede wszystkim na wysokość i antenę. To te dwa czynniki realnie i namacalnie wpływają na nasz zasięg.

Co to oznacza? To, że im większą mamy antenę i wyżej się znajduje ponad przeszkodami takimi jak domy i lasy tym więcej “widzi” i dalej sięgnie.

Możemy rozróżnić trzy typy anten:

  • Ręczne
  • Samochodowe
  • Bazowe

Wszystkie można podsumować jednym zdaniem: im dłuższe tym lepsze!
A tak dłuższym zdaniem to przykładowe zasięgi będą się różniły w zależności od tego z czego nadaje nasz rozmówca i wygląda w kolejności to tak:

  • 2-10km
  • 10-20km
  • 25-130km

Jak widać rozbieżność jest ogromna dlatego zachęcam do zamontowania lub zbudowania anteny bazowej która deklasuje pozostałe. Najważniejsze jednak jest to, że najlepsza antena to taka którą mamy.

Wyjaśnienie pojęć

Każde radio CB ma funkcje które musisz poznać. Jest to łatwe, ale warto niektóre wyjaśnić.

Squelch lub SQ to blokada szumów. Im większa tym silniejszy sygnał potrzebny aby blokada się otwarła i go przepuściła. ASC to autonomiczny squelch

AM/FM to wybór modulacji. W Polce przyjęty jest AM, choć najważniejsze żebyś ty i twój respondent mieli taką samą

RF Gain to czułość odbiornika. Upewnij się że jest maksymalna, a sprawdzisz to ustawiając Squelch na zero i regulując RF Gain tak żeby radio szumiało najbardziej

Mic Gain to wzmocnienie twojego mikrofonu i też powinno być maksymalne