W marcu 2022 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało broszurę, która opisuje ten temat w pigułce. W tym miejscu w sposób bardziej rozbudowany zwrócimy twoją uwagę na to jak bardzo jest taki plecak przydatny i że nie ma czasu do stracenia- musisz mieć swój.
Nie jest to materiał sporządzony w oparciu o kanapowych znawców. Wszystkie te rady są oparte na doświadczeniu ludzi mierzących się z sytuacjami kryzysowymi bądź specjalistami wojskowymi. Napiszemy na podstawie tego co sami mamy w naszych zestawach.
…ale po co?
Nie, to nie jest zbędny gadżet! Wyobraź sobie sytuację wzięta z życia naszego kolegi: godzina 23:00, puka do drzwi strażak i oznajmia, że masz 2 minuty na opuszczenie mieszkania bo jest przeprowadzana ewakuacja. Ty w samych spodenkach, żona i dziecko już śpią. Co robisz? Biegasz po domu czy łapiesz plecak i wychodzisz?
Przykład drugiego kolegi: godzina 3:00 rano, płonie twój blok mieszkalny i tak samo musisz na łeb na szyję go opuścić. Na dworze wśród trzęsących się sąsiadów jako jedyny stoisz w kurtce bo wyjąłeś ją z plecaka ewakuacyjnego. Kopia dokumentów jest z tobą więc nie boisz się, że spłoną.
Przykładów uzasadniających posiadanie takiego plecaka jest tak wiele, że gdybyśmy chcieli je wymienić powstała by spora powieść fabularna.
Od czego zacząć
Bez względu na to z jakiego powodu używasz plecaka twoje potrzeby są niezmienne. Zawsze musisz pić, jeść i się ogrzać. Uświadomiwszy sobie powyższe będziesz urządzał swój plecak wokół tych potrzeb. Następną rzeczą jest miejsce do którego się udasz po opuszczeniu domu. Może to być dom rodziny lub znajomych oddalony o kilkanaście- kilkadziesiąt kilometrów czy domek na działce. Nie zaleca się dalszego celu ewakuacji niż jeden dzień drogi. Oczywiście są sytuacje w których jakieś zagrożenie odetnie możliwość ucieczki w obrane miejsca lub będzie to niebezpieczne. Na takie wypadki rozsądne jest posiadanie punktów ewakuacji w różnych kierunkach geograficznych.
Znając swoje potrzeby i odległość dzielącą nas od naszego celu ewakuacji będziesz wiedział ile i jakie wyposażenie ze sobą zabrać. Cel ewakuacji musisz wybrać już teraz!
Waga
Noszenie ciężkiego plecaka nie jest ani wygodne ani potrzebne. Wystrzegaj się przydasi, zabieraj tylko to co naprawdę potrzebne i przydatne. Bierz poprawkę na swoją kondycję i posturę. Pamiętaj, że człowiek nie powinien na plecach dźwigać więcej niż 25-30% wagi swojego ciała przy czym nawet stosując się do tej zasady może to i tak być dla nas za dużo. Wszelkie dublowanie przedmiotów, wybieranie cięższej alternatywy czy branie czegoś na wyrost jest błędem za który zapłacimy.
Jakość
Chcielibyśmy zachęcić cię do kupienia najlepszego, a zarazem najlżejszego sprzętu. Niestety ceny są zawrotne i nie każdy chce lub może sobie na to pozwolić. Dobierając przedmiot za każdym razem pytaj siebie czy mu zaufasz w sytuacji krytycznej. Rozpoczynaj kolekcjonowanie od tych najważniejszych i kupuj najlepsze na jakie możesz sobie pozwolić, potem dodawaj kolejne elementy kierując się tą samą zasadą.
Plecak
Nie powiemy ci jaki konkretnie plecak powinieneś kupić bo jest to mocno indywidualna sprawa. Plecaki powinno się przymierzyć czy pasują do naszej anatomii, czy szelki nie obcierają w którymś miejscu i czy ogólnie się go dobrze nosi.
Czym cechuje się dobry plecak
- Usztywnione plecy
- Pas biodrowy
- Możliwość szerokiej regulacji
- Lekki
Twarde, profilowane plecy usztywniają całą konstrukcję i co najważniejsze nic kanciastego nie wbija się w nasze plecy powodując ból i dyskomfort.
Pas biodrowy to bardzo ważny element ponieważ prawidłowo zapięty przejmuje na siebie większość wagi plecaka. Biodra nie męczą się tak szybko jak ramiona więc zabierzemy więcej lub pójdziemy dalej. W pasie biodrowym często zawarte są kieszonki mieszczące ekwipunek podręczny.
Możliwość regulacji pozwoli dobrze dopasować i konfigurować zawieszenie do naszego wzrostu i postury. Dwa podstawowe paski to za mało, żeby jeden plecak pasował do każdych pleców.
Pamiętaj, że plecak też waży i może to nawet być nawet 2kg noszone na pusto. Dużo lepiej wykorzystać tę wagę na wodę.
Pojemność
Możemy siedzieć i przerzucać się pojemnością plecaka idealnego. Prawda jest taka, że dla każdego będzie ona inna. Kobieta o wadze 55kg i wzroście 160cm będzie potrzebowała innej pojemności niż mężczyzna o wadze 85kg i wzroście 185cm. Pomijając różnice, prawdopodobnie będzie to w przedziale 30-55 litrów. Nie ma co przesadzać bo tak samo plecak za duży w połowie pusty jest nieodpowiedni jak za mały dopchany pod zamek.
Wyposażenie
Po przydługim, ale jakże ważnym wstępie czas na to co tygryski lubią najbardziej czyli zabawki!
Zanim zaczniemy jak przystało na pana marudę przypominam: zabieraj tylko to co jest potrzebne na 3-4 dni, zapomnij o przydasiach i zbierz tylko wysokiej jakości przedmioty.
Podstawowa lista
- Dokumenty osobiste może być kopia na nośniku i ksero
- Pieniądze kilkaset złotych w małych nominałach
- Woda co najmniej 1l na dzień, dobrze mieć w małych butelkach żeby łatwo rozmieścić
- Jedzenie długoterminowe nie wymagające przechowywania w chłodzie
- Otwieracz do puszek jeśli masz konserwy
- Powerbank z odpowiednim kablem około 10 000 mAh
- Apteczka, może być samochodowa, ale warto dorzucić plastry na otarcia
- Lekarstwa, które zażywasz przewlekle. Nic się nie stanie jeśli dorzucisz kilka aspiryn, węgiel aktywny, nospę i silniejszy środek przeciwbólowy.
- Gwizdek
- Kubek stalowy
- Sztućce
- Nóż najlepiej ze stałą głownią np. finka
- Latarka czołowa
- Zapalniczka i zapałki najlepiej sztormowe
- Woreczki strunowe na resztki
- Chusteczki nawilżone i odcinek papieru toaletowego
- Podpaski/ wkładki/ tampony
- Krem najlepiej wazelina
- Chusta np. arafatka lub bandana
- Czapka
- Peleryna najlepiej poncho
- Skarpetki i majtki na zmianę
- Dres komplet lub bielizna termoaktywna komplet
- Kurtka lub polar
- Kamizelka odblaskowa
- Buty mogą stać obok lub być przywiązane do plecaka
Rozbudowana lista
- Słodycze/smakołyki
- Radioodbiornik FM/AM
- Walkie talkie
- Multitool z kleszczami lub zestaw narzędzi rowerowych
- Łom mały do 350mm
- Linka paracord 10-30m
- Kuchenka turystyczna
- Filtr do wody turystyczny
- Tabletki do uzdatniania wody
- Baterie jeśli latarka nie jest na akumulator
- Śpiwór lub bivi bag
- Karimata
- Tarp lub duże poncho
- Rękawiczki robocze
- Worki na śmieci
- Opaski plastikowe “trytytki”
- Drut cienki ale sztywny
- Gaz pieprzowy
- Pisak wodoodporny
- Zdjęcia rodziny w razie poszukiwań
- Ogrzewacze chemiczne do rąk
- Mapa okolicy
- Klucze zapasowe do mieszkania i samochodu
- Karty do gry
- Karma dla psa czy kota jeśli idzie z nami
- Maseczka FFP3 przeciwpyłowa i przeciwbakteryjna
- Okulary ochronne
- Kompas
- Panel słoneczny turystyczny
- Rozpałka sucha
- Zestaw do szycia
- Maść Tribiotic/Maxibiotic, Fenistil
- Elektrolity rozpuszczalne w wodzie
- Raca czerwona
- Staza uciskowa
- Ręcznik szybkoschnący
- Taśma szara zbrojona Duct Tape
- Żel antybakteryjny
- Mydło
- Osełka do noża
- Saperka
- Piła do drewna składana
Przechowywanie
Plecak ewakuacyjny posiadamy po to żeby szybko uciec z domu. To znaczy, że sam plecak też powinien być dostępny szybko. Trzymanie go na strychu czy w piwnicy jest chybionym pomysłem chyba, że naprawdę nie mamy innego wyjścia. Dobrym miejscem będzie szafa w przedpokoju czy szuflada w kanapie.